Logo

FAQ

Co to jest Przemysł 4.0 i jakie są wytyczne do jego wprowadzenia?

Ideą Przemysłu 4.0 jest integracja ludzi oraz sterowanych cyfrowo maszyny z Internetem i technologiami informacyjnymi. Materiały produkowane lub wykorzystywane do produkcji można zawsze zidentyfikować, mają one także możliwość niezależnego komunikowania się między sobą. Przepływ informacji jest realizowany w pionie: z poszczególnych komponentów do działu IT przedsiębiorstwa oraz z działu IT do komponentów. Drugi kierunek przepływu informacji jest realizowany w poziomie: pomiędzy maszynami zaangażowanymi w proces produkcji a systemem produkcyjnym przedsiębiorstwa.


Jaka jest różnica i które instalacje fotowoltaiczne są bardziej opłacalne: off-grid czy on-grid?

Powszechnie na całym świecie stosuje się dwa rodzaje systemów instalacji fotowoltaicznych – on-grid i off-grid. Podstawową ich różnicą jest fakt, że pierwszy jest zintegrowany z całą siecią zakładu energetycznego. Drugi system nie jest wpięty w sieć. Na licznych forach i grupach pojawia się temat magazynowania energii w systemie off-grid. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, instalacja musi być podpięta do sieci elektroenergetycznej. W przypadku fotowoltaiki w systemie on-grid produkowana przy pomocy paneli fotowoltaicznych energia jest zużywana na bieżąco, a ewentualne nadwyżki prądu trafiają do zakładu energetycznego. Gdy jest ciemno, a instalacja nie wytwarza na bieżąco prądu, oddaną energię można odebrać z zakładu energetycznego w 80%. By to było możliwe, instalację podłącza się do inwertera zmieniającego prąd stały na zmienny. W przypadku awarii zakładu energetycznego falownik automatycznie odłącza panele fotowoltaiczne, a urządzenia elektryczne znajdujące się w gospodarstwie domowym przestają działać. To kwestia bezpieczeństwa.


Gdzie i kiedy odbywają się egzaminy potwierdzające kwalifikacje instalatora odnawialnych źródeł energii?

Wszelkie informacje dotyczące miejsca oraz terminu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje instalatora odnawialnych źródeł energii dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Dozoru Technicznego w zakładce Egzaminy OZE na stronie p.udt.gov.pl/egzaminy-oze


Kto to jest prosument i co oznacza idea prosumeryzmu?

Prosument to osoba, która produkuje i konsumuje. W kontekście OZE, prosument to osoba (choć może to być inny podmiot), która produkuje i konsumuje energię np. cieplną z biomasy (najlepiej w kotle na gazyfikację biomasy) lub energię elektryczną z panelu fotowoltaicznego. Zgodnie z definicją Międzynarodowej Agencji Energii, Prosumentem może być osoba, która wykorzystuje całość wytworzonej energii dla własnego użytku (wówczas instalacja odłączona jest od sieci) lub która decyduje się część lub całość tej energii odsprzedać. Ustawa o odnawialnych źródłach energii (znowelizowana w dn. 22.06.2016r.) znacznie ogranicza definicję prosumenta znaną na świecie do podmiotu nieprowadzącego działalności gospodarczej i wytwarzającego energię na użytek własny.